Mekanist is now a part of Zomato
All information and content from Mekanist has been migrated to Zomato – happy eating!
If you have any queries or feedback, drop us an email at feedback@zomato.com
Remove this message
Next

Şehzade

SMS
4.3
156 votes
  • Share on Twitter
  • Share on Facebook
Your Rating
Rating: 4.3/5 (156 votes)
0212 5203361
0212 5282925
Şehzade Sirkeci, Istanbul, Turkey address
Hocapaşa Mahallesi, Ankara Caddesi, Hocapaşa Sokak, No 6, Fatih, İstanbul
Şehzade address, Şehzade location
Get Directions
Featured in Esnaf Lokantalari Collection

Cuisines served in Şehzade, İstanbul Turkey

Şehzade, Sirkeci timings

(See more +)
Today
11:00 to 21:00
Mon
11:00 to 21:00
Tue
11:00 to 21:00
Wed
11:00 to 21:00
Thu
11:00 to 21:00
Fri
11:00 to 21:00
Sat
11:00 to 21:00
Sun
Closed

Şehzade info

Home Delivery
Dine-In Available
Bar Not Available
Air Conditioned
Wifi Available
Outdoor Seating
Meal Coupon

Şehzade, Sirkeci first review by

158 Reviews , 8868 Followers

Cost and prices at Şehzade, İstanbul Turkey

Şehzade, Sirkeci
40 TL for two people (approx.)
Payment options at Şehzade Cash, Cards and Meal Coupons accepted ( Sodexo )

'Şehzade, Sirkeci' Reviews

Write a review.
https://www.zomato.com/istanbul/ehzade-sirkeci-istanbul
Rated
  
Tucked into the Yemek Pazar in Eminonu, this place is known for their great, high quality Cag Kebabi, an Erzurum style, rotating kebab. This style of kebab is made of lamb. marinated with yogurt and onions for 24 hours, and then roasted on a rotating spit, with small slivers placed on a skewer, and then served with lavash bread, and sumac infused onions. The menu is purposefully simple, as you can only order this one type of kebab, but its very well executed. I had Ezogelin soup, a lentil and mint variety, which was perfectly seasoned, and super tasty. The bread that came with it was soft and chewy…Turkish bread is hard to beat. The simple tomato and cucumber salad was very fresh, and the Cag Kebab was delicious. The Kadayif Dolmasi was simply luscious. It's a dessert made of shredded wheat that has been formed into a cylindrical shape, filled with nuts, and then baked, caramelizing and hardening the sugars in the roll. After it comes out of the oven, it's... read more
https://www.zomato.com/istanbul/ehzade-sirkeci-istanbul
Rated
  
istanbul'da cağ yiyebileceğiniz en güzel mekânlardan.. fiyatı da öyle sanıldığı gibi yüksek değil.. lezzetler yerinde.. yoğurt ve tatlı oldukça başarılı idi.. tek kusur her daim oldukça kalabalık ve servisi biraz beklemek zorunda kalıyorsunuz..
https://www.zomato.com/istanbul/ehzade-sirkeci-istanbul
Rated
  
Cok bekledik, ilk soyleyecegim bu, 30 dakikadan fazla bekledik, masalara hic durmadan servis edildigi halde, bir turlu siramiz gelmedi, masaya gelen salata meze bitti, ekmek bitti, kebap hala gelmedi. Sistem de ilginc, bir adet sis cag kebabi geldi, tek bir sis, 2.'yi istediginizde bir 10 dk daha bekliyorsunuz. 3 şiş cag kebabi yemem tam 1 saatimi aldi, cok lezzetli ama cok zaman kaybi. Fiyati etin kalitesine okey ama bekleme suresi icin degmez derim, sis basina 8 tl... Rahatlikla 4-5 sis yiyebilirsiniz. 50 tl ve 1 saat bekleme suresi ozetle.
Berat Izdar  Dün yine burdaydim, hakkini vermek isterim, bu kez butun siparislerim 5 dk icinde geldi. Lezzetinden zaten daha once de bahsetmistim, bu sefer anlastik seninle Sehzade :)
https://www.zomato.com/istanbul/ehzade-sirkeci-istanbul
Rated
  
Sirkecide hocapaşa mahallesi ki ben buraya hocapaşa lezzetler durağı diyorum. İlk sağdaki iki katlı yer. Cağ kebabını istanbulda bu kadar lezzetli çok az yerde bulabilirsiniz. Çorbası ve tatlısı vasattır. Cağ kebabının menüsü 14 her bir Şiş ise 7 tl dir. Tavsiye edilir.
https://www.zomato.com/istanbul/ehzade-sirkeci-istanbul
Rated
  
Sanırım İstanbul'da cağ kebap yemek için tercih edilecek bir kaç yerden biri. Maalesef Erzurumdaki kadar güzel cağ kebapçıları yok İstanbul'da. Ama burası bir nebze yaklaşmış onlara. Mekan ufak ve genelde hep kalabalık. Kebap oldukça leziz, sıcak ve hızlı geliyor. Lavaş ve acılı ezmesi de güzel. Yanına muhakkak manda yoğurdu alınmalı. Kadayıf dolması da oldukça güzel. Verilen ürünler göz önünde bulundurulduğunda fiyatları makul.
Load More 58